GRAINGER BULK-RS-P60-12 Polyurethane Sheet, 12 Inch X 36 Inchness, 60A, Amber, Smooth | CQ3VAM 715H69
GRAINGER BULK-RS-P60-12 Polyurethane Sheet, 12 Inch X 36 Inchness, 60A, Amber, Smooth
Item: CQ3VAMModel: BULK-RS-P60-12Cross Ref: 715H69
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Color Amber
Compression Set 25%
Density 1.25 g/cc
Durometer 60A
Elongation 450%
Grade High Strength
Length 36"
Material Polyurethane
Max. Temp. 180°F
Minimum Temperature -20°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Ge 306
Tear Strength 50 N/mm
Tensile Strength 3000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"
Water Resistance Good
Weather Resistance Fair
Width 12"