Item: CQ3VCKModel: BULK-RS-P60-107Cross Ref: 497N21
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Chemical Resistance Fair
Color Amber
Compression Set 25%
Density 1.25 g/cc
Durometer 60A
Elongation 450%
Grade High Strength
Length 10 ft.
Material Polyurethane
Max. Temp. 180°F
Minimum Temperature -20°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 10 ft.
Overall Width 1/4"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Ge 407, Fda 21 Cfr 177.2600, Mil-A-A-59588 Type 2A & 2B
Tear Strength 50 N/mm
Tensile Strength 3000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"