GRAINGER BULK-RS-NUS70-48 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.375 Inch Thickness, 70A | CQ2VEL 241DZ2
GRAINGER BULK-RS-NUS70-48 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.375 Inch Thickness, 70A
Item: CQ2VELModel: BULK-RS-NUS70-48Cross Ref: 241DZ2
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Durometer 70A
Elongation 400%
Grade Ultra Strength
Length 36"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Oil Resistance Good
Shape Sheet
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 2500 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"