GRAINGER BULK-RS-NUS70-356 Neoprene Strip, 2 Inch X 36 Inch, 1.5 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2WJJ 785HV8
GRAINGER BULK-RS-NUS70-356 Neoprene Strip, 2 Inch X 36 Inch, 1.5 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2WJJModel: BULK-RS-NUS70-356Cross Ref: 785HV8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.35 g/cc
Durometer 70A
Elongation 400%
Grade Ultra Strength
Length 36"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 2"
Shape Strip
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 2500 psi
Texture Smooth
Thickness 1 1/2"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 2"