GRAINGER BULK-RS-NUS70-351 Neoprene Strip, 6 Inch X 36 Inch, 1.25 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2WYN 785HV7
GRAINGER BULK-RS-NUS70-351 Neoprene Strip, 6 Inch X 36 Inch, 1.25 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2WYNModel: BULK-RS-NUS70-351Cross Ref: 785HV7
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.35 g/cc
Durometer 70A
Elongation 400%
Grade Ultra Strength
Length 36"
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 6"
Shape Strip
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 2500 psi
Texture Smooth
Thickness 1 1/4"
Thickness Tolerance -0.06" to +0.06"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 6"