GRAINGER BULK-RS-NUS70-28 Neoprene Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.5 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2TQW 241DN9
GRAINGER BULK-RS-NUS70-28 Neoprene Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.5 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2TQWModel: BULK-RS-NUS70-28Cross Ref: 241DN9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.35 g/cc
Durometer 70A
Elongation 400%
Grade Ultra Strength
Length 12"
Oil Resistance Good
Shape Sheet
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 2500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.05" to +0.05"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"