GRAINGER BULK-RS-NUS70-16 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 70A | CR3DNX 241DP3
GRAINGER BULK-RS-NUS70-16 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 70A
Item: CR3DNXModel: BULK-RS-NUS70-16Cross Ref: 241DP3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.35 g/cc
Durometer 70A
Elongation 400%
Grade Ultra Strength
Length 36"
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 2500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"