GRAINGER BULK-RS-NUS60-55 Neoprene Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.375 Inch Thickness, 60A | CQ2TQJ 241DK8
GRAINGER BULK-RS-NUS60-55 Neoprene Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.375 Inch Thickness, 60A
Item: CQ2TQJModel: BULK-RS-NUS60-55Cross Ref: 241DK8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 400%
Grade Ultra Strength
Length 12"
Oil Resistance Good
Shape Sheet
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 2500 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"