GRAINGER BULK-RS-NUS60-359 Neoprene Strip, 6 Inch X 6 Inch, 2 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2XDN 785HV3
GRAINGER BULK-RS-NUS60-359 Neoprene Strip, 6 Inch X 6 Inch, 2 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2XDNModel: BULK-RS-NUS60-359Cross Ref: 785HV3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 400%
Grade Ultra Strength
Length 6"
Oil Resistance Good
Overall Length 6"
Overall Width 6"
Shape Strip
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 2500 psi
Texture Smooth
Thickness 2"
Thickness Tolerance -0.11" to +0.11"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 6"