GRAINGER BULK-RS-NUS60-312 Neoprene Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.25 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2UUE 241DF3
GRAINGER BULK-RS-NUS60-312 Neoprene Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.25 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2UUEModel: BULK-RS-NUS60-312Cross Ref: 241DF3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 400%
Grade Ultra Strength
Length 36"
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 24"
Shape Sheet
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 2500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 24"