GRAINGER BULK-RS-NUS60-311 Neoprene Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.125 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2UTG 241DE6
GRAINGER BULK-RS-NUS60-311 Neoprene Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.125 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2UTGModel: BULK-RS-NUS60-311Cross Ref: 241DE6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 400%
Grade Ultra Strength
Length 36"
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 24"
Shape Sheet
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 2500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 24"