Item: CQ2WKUModel: BULK-RS-NUS60-272Cross Ref: 241DJ9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 400%
Grade Ultra Strength
Length 5 ft.
Oil Resistance Good
Overall Length 5 ft.
Overall Width 2"
Shape Strip
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 2500 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 2"