GRAINGER BULK-RS-NUS60-251 Neoprene Sheet, 12 Inch X 24 Inch, 0.375 Inch Thickness, 60A | CQ2XMQ 241DK9
GRAINGER BULK-RS-NUS60-251 Neoprene Sheet, 12 Inch X 24 Inch, 0.375 Inch Thickness, 60A
Item: CQ2XMQModel: BULK-RS-NUS60-251Cross Ref: 241DK9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 400%
Grade Ultra Strength
Length 24"
Material Neoprene
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Maximum Temperature 250°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 24"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 2500 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"