GRAINGER BULK-RS-NUS60-248 Neoprene Sheet, 12 Inch X 24 Inchness, 60A | CQ2TXV 241DK6
GRAINGER BULK-RS-NUS60-248 Neoprene Sheet, 12 Inch X 24 Inchness, 60A
Item: CQ2TXVModel: BULK-RS-NUS60-248Cross Ref: 241DK6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 400%
Grade Ultra Strength
Length 24"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 24"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 2500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"