GRAINGER BULK-RS-NUS60-247 Neoprene Sheet, 12 Inch X 24 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 60A | CQ2TWW 241DK5
GRAINGER BULK-RS-NUS60-247 Neoprene Sheet, 12 Inch X 24 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 60A
Item: CQ2TWWModel: BULK-RS-NUS60-247Cross Ref: 241DK5
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 400%
Grade Ultra Strength
Length 24"
Oil Resistance Good
Shape Sheet
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 2500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"