GRAINGER BULK-RS-NUS50-48 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.375 Inch Thickness, 50A | CQ2VDX 241DA3
GRAINGER BULK-RS-NUS50-48 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.375 Inch Thickness, 50A
Item: CQ2VDXModel: BULK-RS-NUS50-48Cross Ref: 241DA3
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Density 1.35 g/cc
Durometer 50A
Elongation 400%
Grade Ultra Strength
Length 36"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 517
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 2500 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"