GRAINGER BULK-RS-NUS50-17 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.125 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2UZY 241CT4
GRAINGER BULK-RS-NUS50-17 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.125 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2UZYModel: BULK-RS-NUS50-17Cross Ref: 241CT4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.35 g/cc
Durometer 50A
Elongation 400%
Grade Ultra Strength
Length 36"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 517
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 2500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"