GRAINGER BULK-RS-NNFR70-9 Neoprene Sheet, Fabric-Reinforced, 12 Inch X 24 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 70A | CQ2XVX 241ET8
GRAINGER BULK-RS-NNFR70-9 Neoprene Sheet, Fabric-Reinforced, 12 Inch X 24 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 70A
Item: CQ2XVXModel: BULK-RS-NNFR70-9Cross Ref: 241ET8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade Fabric-Reinforced
Length 24"
Material Neoprene
Maximum Temperature 250°F
Minimum Temperature -30°F
Number Of Ply 1
Oil Resistance Good
Overall Length 24"
Overall Width 12"
Reinforced Material Nylon
Shape Sheet
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"