GRAINGER BULK-RS-NNFR70-66 Neoprene Roll, Fabric-Reinforced, 4 2/3 Ft X 10 Ft, 70A | CQ2TGX 241EY8
GRAINGER BULK-RS-NNFR70-66 Neoprene Roll, Fabric-Reinforced, 4 2/3 Ft X 10 Ft, 70A
Item: CQ2TGXModel: BULK-RS-NNFR70-66Cross Ref: 241EY8
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade Fabric-Reinforced
Length 10 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Number Of Ply 1
Oil Resistance Good
Overall Length 10 ft.
Overall Width 4.6666 ft.
Reinforced Material Nylon
Shape Roll
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"