GRAINGER BULK-RS-NNFR70-38 Neoprene Sheet, Fabric-Reinforced, 4 2/3 Ft X 5 Ft, 70A, Black
Item: CQ2VWPModel: BULK-RS-NNFR70-38Cross Ref: 241EV9
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade Fabric-Reinforced
Length 5 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Number Of Ply 1
Oil Resistance Good
Overall Length 5 ft.
Overall Width 4.6666 ft.
Reinforced Material Nylon
Shape Sheet
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"