GRAINGER BULK-RS-NN60-7 Neoprene Roll, Nonmarking, 36 Inch X 50 Ft, 60A | CQ2TKR 785JE2
GRAINGER BULK-RS-NN60-7 Neoprene Roll, Nonmarking, 36 Inch X 50 Ft, 60A
Item: CQ2TKRModel: BULK-RS-NN60-7Cross Ref: 785JE2
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 380%
Grade Nonmarking
Length 50 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 200°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 50 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bc 608
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1200 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.024" to +0.024"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"