GRAINGER BULK-RS-NHS70-992 Neoprene Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 1 mm Thick, 70A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2XVR 785P47
GRAINGER BULK-RS-NHS70-992 Neoprene Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 1 mm Thick, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2XVRModel: BULK-RS-NHS70-992Cross Ref: 785P47
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.32 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade High Strength
Length 12"
Material Neoprene
Maximum Temperature 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 12"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1 mm
Thickness Tolerance -0.2 mm to +0.2 mm
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"