GRAINGER BULK-RS-NHS70-971 Neoprene Strip, 2 Inch X 36 Inch, 1 mm Thick, 70A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2WJF 785P16
GRAINGER BULK-RS-NHS70-971 Neoprene Strip, 2 Inch X 36 Inch, 1 mm Thick, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2WJFModel: BULK-RS-NHS70-971Cross Ref: 785P16
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.32 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade High Strength
Length 36"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 2"
Shape Strip
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1 mm
Thickness Tolerance -0.2 mm to +0.2 mm
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 2"