GRAINGER BULK-RS-NHS70-959 Neoprene Strip, 1/2 Inch X 36 Inch, 2 mm Thick, 70A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2WDH 785P24
GRAINGER BULK-RS-NHS70-959 Neoprene Strip, 1/2 Inch X 36 Inch, 2 mm Thick, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2WDHModel: BULK-RS-NHS70-959Cross Ref: 785P24
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.32 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade High Strength
Length 36"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 1/2"
Shape Strip
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 2 mm
Thickness Tolerance -0.3 mm to +0.3 mm