GRAINGER BULK-RS-NHS70-785 Neoprene Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.375 Inch Thickness, 70A | CQ2UNU 56AF02
GRAINGER BULK-RS-NHS70-785 Neoprene Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.375 Inch Thickness, 70A
Item: CQ2UNUModel: BULK-RS-NHS70-785Cross Ref: 56AF02
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 70A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 36"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 18"