GRAINGER BULK-RS-NHS70-775 Neoprene Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.375 Inch Thickness, 70A | CQ2UGT 56AE91
GRAINGER BULK-RS-NHS70-775 Neoprene Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.375 Inch Thickness, 70A
Item: CQ2UGTModel: BULK-RS-NHS70-775Cross Ref: 56AE91
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 70A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 18"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 18"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 710
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 18"