GRAINGER BULK-RS-NHS70-646 Neoprene Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 1 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2UJQ 55ZY52
GRAINGER BULK-RS-NHS70-646 Neoprene Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 1 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2UJQModel: BULK-RS-NHS70-646Cross Ref: 55ZY52
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 70A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 18"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.061" to +0.061"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 18"