GRAINGER BULK-RS-NHS70-645 Neoprene Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.75 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2UJC 55ZY51
GRAINGER BULK-RS-NHS70-645 Neoprene Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.75 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2UJCModel: BULK-RS-NHS70-645Cross Ref: 55ZY51
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 70A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 18"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 3/4"
Thickness Tolerance -0.059" to +0.059"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 18"