GRAINGER BULK-RS-NHS70-638 Neoprene Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 70A | CQ2UDM 55ZY44
GRAINGER BULK-RS-NHS70-638 Neoprene Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 70A
Item: CQ2UDMModel: BULK-RS-NHS70-638Cross Ref: 55ZY44
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 70A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 18"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 18"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 710
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 18"