GRAINGER BULK-RS-NHS70-631 Neoprene Sheet, 12 Inch X 18 Inchness, 70A | CQ2TUV 55ZY37
GRAINGER BULK-RS-NHS70-631 Neoprene Sheet, 12 Inch X 18 Inchness, 70A
Item: CQ2TUVModel: BULK-RS-NHS70-631Cross Ref: 55ZY37
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 70A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 18"
Material Neoprene
Maximum Temperature 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 18"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 710
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"