GRAINGER BULK-RS-NHS70-47 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inchness, 70A | CQ2VDF 241CN2
GRAINGER BULK-RS-NHS70-47 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inchness, 70A
Item: CQ2VDFModel: BULK-RS-NHS70-47Cross Ref: 241CN2
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 70A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 36"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Oil Resistance Good
Shape Sheet
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"