Item: CQ2VUDModel: BULK-RS-NHS70-302Cross Ref: 241CJ6
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 70A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 5 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 5 ft.
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 710
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Weather Resistance Excellent
Width 36"