GRAINGER BULK-RS-NHS70-219 Neoprene Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2XAU 55ZX48
GRAINGER BULK-RS-NHS70-219 Neoprene Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2XAUModel: BULK-RS-NHS70-219Cross Ref: 55ZX48
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 70A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 6"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 6"
Overall Width 6"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bc 710
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 6"