GRAINGER BULK-RS-NHS70-200 Neoprene Roll, 12 Inch X 10 Ft, 0.1875 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Get it by Friday, May 22
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€270.12 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roll |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 30% |
| Density | 1.35 g/cc |
| Durometer | 70A |
| Elongation | 380% |
| Grade | High Strength |
| Length | 10 ft. |
| Material | Neoprene |
| Maximum Temperature | 250°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 10 ft. |
| Overall Width | 12" |
| Shape | Roll |
| Standards | Astm D2000 Bc 710 |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1500 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 0.188" |
| Thickness Tolerance | -0.022" to +0.022" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 12" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 5.93 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €104.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €100.77 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €51.11 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €74.74 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €70.70 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €46.77 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €151.08 |
Explore Products
- JET TOOLS JT9-690537 Milling Machine, Newall DRO, X And Y Powerfeed
- GRAINGER TKHWI-1400870-3-070P Self Drilling Screw, 1/4 In - 14 Thread Size, Steel, 3/4 In Lg., Zn Plated, 3/8 In Drive Size
- SPEC E10000852750S Extension Spring, Stainless Steel, 2 3/4 Inch Overall Length, Passivated
- MACROMATIC TH41261-09JT Time Delay Relay, On Delay, SPDT, 240V AC, 1.2 to 120 sec., Control Voltage, Single Pin Trigger
- ELDON JAMES C4-3WN Reduction Coupler, 1/4 x 3/16 Inch Inside Dia., White Nylon
- VALLEY CRAFT F83160A7P 4-Wheel Steel Drum Truck, With Brake, Pneumatic Wheels, Chime Hook for Plastic Drums
- CHICAGO-LATROBE 52463 Silver/deming Drill 63/64 High Speed Steel 118 Deg
Explore More
- KEYSHAFT
- Flare Nut Wrenches
- Direct Drive Blower Motors
- Metal Scoops
- Fire and Smoke Dampers
- Vibration Sensors
- CONDOR Cold Condition Insulated Gloves, Hi Visibility Orange
- DESTACO 323-R Series Pull Action Latch Clamps
- MUELLER INDUSTRIES 758G Ductile Iron Y Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, Direct Thermal, 27 x 13 mm
- SHARPE VALVES Forged 316L Stainless Steel Gate Valve, Socket Weld
- COOPER B-LINE Premier Series Mounting Channels
- STEARNS BRAKES 235 Series Clutches/Brakes
- TENNANT General Purpose Shop Vacuums
- BROAN NUTONE Switches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-NHS70-200 Neoprene Roll, 12 Inch X 10 Ft, 0.1875 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
€284.34 /unit

