GRAINGER BULK-RS-NHS70-15 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 70A | CQ2XGQ 241CA4
GRAINGER BULK-RS-NHS70-15 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 70A
Item: CQ2XGQModel: BULK-RS-NHS70-15Cross Ref: 241CA4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 70A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 36"
Material Neoprene
Maximum Temperature 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 710
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance 0" to +0.016"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"