GRAINGER BULK-RS-NHS70-1090 Neoprene Roll, 36 Inch X 40 Ft, 1.5 mm Thick, 70A, Acrylic Adhesive Backed, Black
Get it by Thursday, Apr 9
5.00% off
€1,785.71 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roll |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Type | Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 30% |
| Density | 1.32 g/cc |
| Durometer | 70A |
| Elongation | 350% |
| Grade | High Strength |
| Length | 40 ft. |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 250°F |
| Maximum Adhesive Temperature | 230°F |
| Minimum Adhesive Temperature | -30°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 40 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Roll |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1500 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 1.5 mm |
| Thickness Tolerance | -0.3 mm to +0.3 mm |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 36" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 35.4 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €97.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €94.05 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €47.71 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €69.75 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €65.98 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €43.65 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €141.02 |
Explore Products
- EVERPURE EV309379 Lo Cost Head-Left Ver.
- BALDWIN FILTERS PA1777 Air Filter Tube-type
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS AD54-1272BK-5 Wire Shelving, 5 Shelf Add-On, 12 x 72 x 54 Inch Size, Black Epoxy
- JOHNSON 400EM Combination Square 12 Inch Zinc Steel Head
- DAYTON 1DYL5 Electric Vibrator 3 Phase Force 417 Lb
- EATON XTAE009B10CP24 Electronic Motor Starter, 9 A, 415 V 50 Hz, 480 V 60 Hz, 1No, B Frame, 45 mm, 0.16-0.24 A
Explore More
- KEYSHAFT
- Pneumatically Operated Drain Valves
- Toolholders
- Laboratory Scoops Scrapers and Spoons
- Glass and Ceramic Drill Bits
- Ceiling Tiles
- MEMPHIS GLOVE Deerskin Leather Palm Gloves
- CONDOR Leather Gloves, Standard, Straight Thumb, Beige
- ANSELL Class 00 Electrical Gloves, 14 Inch, Yellow
- KEO Metric NC Spotting Drills, Long
- GLOBE SCIENTIFIC Wash Bottle, Wide Mouth, PP
- ANDERSON METALS CORP. PRODUCTS Hose Menders
- WESTWARD Palette Knives
- IDEAL Strippers
- ZURN EZ2 5 Inch Top Assembly Adjustable Floor Drains
- BUSSMANN FWK Series High Speed Ferrule Fuse Links, 750V
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-NHS70-1090 Neoprene Roll, 36 Inch X 40 Ft, 1.5 mm Thick, 70A, Acrylic Adhesive Backed, Black
€1,879.69 /unit


