GRAINGER BULK-RS-NHS70-1063 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 2 mm Thick, 70A, Acrylic Adhesive Backed, Black | CQ2VHX 785P76
GRAINGER BULK-RS-NHS70-1063 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 2 mm Thick, 70A, Acrylic Adhesive Backed, Black
Item: CQ2VHXModel: BULK-RS-NHS70-1063Cross Ref: 785P76
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.32 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade High Strength
Length 36"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 2 mm
Thickness Tolerance -0.3 mm to +0.3 mm
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"