GRAINGER BULK-RS-NHS70-1058 Neoprene Sheet, 12 Inch X 24 Inch, 3 mm Thick, 70A, Acrylic Adhesive Backed, Black | CQ2UAM 785P81
GRAINGER BULK-RS-NHS70-1058 Neoprene Sheet, 12 Inch X 24 Inch, 3 mm Thick, 70A, Acrylic Adhesive Backed, Black
Item: CQ2UAMModel: BULK-RS-NHS70-1058Cross Ref: 785P81
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.32 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade High Strength
Length 24"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 24"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 3 mm
Thickness Tolerance -0.4 mm to +0.4 mm
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"