Item: CQ2TAEModel: BULK-RS-NHS70-1040Cross Ref: 785P94
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.32 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade High Strength
Length 50 ft.
Oil Resistance Good
Overall Length 50 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1 mm
Thickness Tolerance -0.2 mm to +0.2 mm
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"