GRAINGER BULK-RS-NHS70-1009 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 2.5 mm Thick, 70A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2VJC 785P58
GRAINGER BULK-RS-NHS70-1009 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 2.5 mm Thick, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2VJCModel: BULK-RS-NHS70-1009Cross Ref: 785P58
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.32 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade High Strength
Length 36"
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 2.5 mm
Thickness Tolerance -0.3 mm to +0.3 mm
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"