GRAINGER BULK-RS-NHS60-782 Neoprene Sheet, 18 Inch X 36 Inchness, 60A | CQ2XJE 56AE78
GRAINGER BULK-RS-NHS60-782 Neoprene Sheet, 18 Inch X 36 Inchness, 60A
Item: CQ2XJEModel: BULK-RS-NHS60-782Cross Ref: 56AE78
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 36"
Material Neoprene
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Maximum Temperature 250°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 610
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 18"