FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Adhesive |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Type | Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 30% |
| Durometer | 60A |
| Elongation | 380% |
| Grade | High Strength |
| Length | 10 ft. |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 250°F |
| Maximum Adhesive Temperature | 230°F |
| Minimum Adhesive Temperature | -30°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 10 ft. |
| Overall Width | 6" |
| Shape | Strip |
| Standards | Astm D2000 Bc 610 |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1500 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 0.062" |
| Thickness Tolerance | -0.011" to +0.011" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 6" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.99 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €104.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €100.77 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €51.11 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €74.74 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €70.70 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €46.77 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €151.08 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR U04104.087.0600 Hex Head Cap Screw, 7/8 In - 9 Thread Size, Steel, 6 In Lg., 35/64 In Head Ht., Gr. 8
- MARTIN SPROCKET 123G Cross Peen Hammer, Wood Handle, 3 lb. Head Size, Steel
- EATON DR1-4040-03 Line Reactor, 480 VAC, 40A, 0.55 mH, 3 Percent Impedance, 6 inch H x 7.2 inch W
- DYNABRADE 73975
- SMC VALVES VQZ115-6LO1-C4-PRF Valve, 3 Port Size
- DAYTON 34D658 Wire Reel Caddy Stand Alone H 44-3/8 In
- WOODHEAD 1200650841 803001D01M0408 Cordset, 3 Pole, Female, 4m, 90 Degree, 22/3 Size, PVC/Stainless Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Vacuum Breakers
- Plastic Solenoid Valves
- Sink Drains
- Electronic and Laser Leveling Kits
- Penetrants and Lubricants
- ANSELL 08-354 Alphatec Neoprene Chemical Resistant Gloves
- DWYER INSTRUMENTS ADPS Series Differential Pressure Switches
- SUGATSUNE Pull Handles, 316 Stainless Steel
- 3M Disc Backup Pad
- FERVI Hand Trucks
- BALDOR / DODGE SXR Ball Bearings
- MUELLER INDUSTRIES 71 Sure Check Double Disc Check Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-NHS60-734 Neoprene Strip, 6 Inch X 10 Ft, 0.0625 Inch Thickness, 60A, Acrylic Adhesive Backed, Black
€255.75 /unit


