GRAINGER BULK-RS-NHS60-650 Neoprene Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.125 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2ULX 55ZY26
GRAINGER BULK-RS-NHS60-650 Neoprene Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.125 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2ULXModel: BULK-RS-NHS60-650Cross Ref: 55ZY26
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 36"
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 18"
Standards Astm D2000 Bc 610
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 18"