GRAINGER BULK-RS-NHS60-628 Neoprene Sheet, 12 Inch X 18 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 60A | CQ2TTW 55ZY04
GRAINGER BULK-RS-NHS60-628 Neoprene Sheet, 12 Inch X 18 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 60A
Item: CQ2TTWModel: BULK-RS-NHS60-628Cross Ref: 55ZY04
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 18"
Oil Resistance Good
Overall Length 18"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 610
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"