FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 30% |
| Density | 1.35 g/cc |
| Durometer | 60A |
| Elongation | 380% |
| Grade | High Strength |
| Length | 4 ft. |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 250°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 4 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Sheet |
| Standards | Astm D2000 Bc 610 |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1500 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 1/8" |
| Thickness Tolerance | -0.017" to +0.017" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 36" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.59 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €104.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €100.77 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €51.11 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €74.74 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €70.70 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €46.77 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €151.08 |
Explore Products
- SANDVIK COROMANT T200-XM101DA-M16 C150 Tap, M16X2 Thread Size, 15/16 Inch Thread Length, 4 5/16 Inch Length, 3 Flutes
- ANVIL 0880000617 21/2 Grooved x Grooved x Grooved Copper Tee
- SPEEDAIRE PN12V727005G O-Ring, Compatible with 12V727
- LYON DD67111GSW Bulk Storage Rack, Starter, Wire Deck, Size 24 x 48 x 72 Inch, Gray
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS AD86-1824GY-5 Wire Shelving, 5 Shelf Add-On, 18 x 24 x 86 Inch Size, Gray Epoxy
- IPS ABA400CAI Plug, ABS, 4 Inch Size
- GATES 710008435 Hose Coupling, 0.752 Inch I.D, 3.58 Inch Length, 1.575 Inch Cutoff Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Grease Gun Accessories
- Foam Blanks Flats Bars Plates and Sheet Stock
- Caster Accessories
- Pipe Supports
- Aluminum Tubing Fittings
- ACCURIDE SS5321 Series Heavy Duty Over Travel Slides
- MUELLER INDUSTRIES 251 Ductile Iron Simplex Basket Strainers
- ANVIL AS210S Series Channel With Long Slots
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials Bulk Narrow Mouth HDPE Bottles
- KNIPEX End Cutting Nippers
- DIXON Piston Intake Female Swivels
- COOPER B-LINE Connecting Hardwares
- LUXO Round Magnifier Lights
- WEG IDG Terminal Identifiers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-NHS60-288 Neoprene Sheet, 36 Inch X 4 Ft, 0.125 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
€326.56 /unit


