GRAINGER BULK-RS-NHS60-272 Neoprene Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 60A | CQ2URB 241AL8
GRAINGER BULK-RS-NHS60-272 Neoprene Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 60A
Item: CQ2URBModel: BULK-RS-NHS60-272Cross Ref: 241AL8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 36"
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 24"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 610
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance 0" to +0.016"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 24"