GRAINGER BULK-RS-NHS60-218 Neoprene Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2XAJ 55ZX40
GRAINGER BULK-RS-NHS60-218 Neoprene Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2XAJModel: BULK-RS-NHS60-218Cross Ref: 55ZX40
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 6"
Material Neoprene
Maximum Temperature 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 6"
Overall Width 6"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bc 610
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance 0" to +0.016"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 6"