GRAINGER BULK-RS-NHS60-20 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.375 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2VEF 241AT7
GRAINGER BULK-RS-NHS60-20 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.375 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2VEFModel: BULK-RS-NHS60-20Cross Ref: 241AT7
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Durometer 60A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 36"
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 610
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"