GRAINGER BULK-RS-NHS60-19 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.25 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2VCZ 744D80
GRAINGER BULK-RS-NHS60-19 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.25 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2VCZModel: BULK-RS-NHS60-19Cross Ref: 744D80
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 36"
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 610
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"