GRAINGER BULK-RS-NHS60-167 Neoprene Strip, 1/4 Inch X 10 Ft, 60A | CQ2WEW 744F29
GRAINGER BULK-RS-NHS60-167 Neoprene Strip, 1/4 Inch X 10 Ft, 60A
Item: CQ2WEWModel: BULK-RS-NHS60-167Cross Ref: 744F29
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Adhesive
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 10 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 10 ft.
Overall Width 1/4"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bc 610
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"